Prvá výstava Múzea dizajnu “Škola základ života?”, diel I.

Toto je exkluzívmy “sneak-preview” výstavy Múzea dizajnu “Škola základ života?”, ktorej otvorenie prebehne dnes večer galérii Satelit a potrvá do 9. 11. 2014. Výstava je kurátorskou sondou do zbierok slovenského Múzea dizajnu venovanou sedemnástim osobnostiam (Jozef Dóka ml., Ľubomír Longauer, Svetozár Mydlo, Vladislav Rostoka, Martin Brezina, Jan Meisner,..), ktorí sú v zbierkach významne zastúpení. Predstaví práce z ich študentských začiatkov v paralele s projektami, ktoré vytvorili už ako etablovaní tvorci.

Kurátori Mariša Rišková a Maroš Schmidt zvolili prístup porovnania prvých prác daného autora zo školy, či jeho domácich, mimoškolských diel s vybranými dielami z jeho profesionálnej tvorby (finálnymi produktami, či prototypmi, štúdiami a pod.). Zistíme, že voľné umelecké kreácie zo školských ateliérov alebo voľnočasových aktivít niekedy predurčujú budúce smerovanie autora, inokedy naopak kontrastujú s výslednou kariérou dizajnéra. Výstava tak dáva odpoveď na otázku o škole ako základe (profesionálneho) života, zároveň poskytuje hlbší pohľad do tvorby autora a odhaľuje možné príčiny jeho výtvarného smerovania.

Skvelou časťou výstavy sú ukážky ručných návrhov plagátov, obálok kníh, ilustrácií, či skicáre mladých dizajnérov, ktorí –ako zistíme– boli výnimočne zruční už v mladom veku. Top je samizdatová publikácia Vladislava Rostoku spolu s jeho diplomovou prácou, ktorú napísal o Victorovi Vasarelym. Vydal ju v troch kópiách, ilustrácie ručne nakreslil a jednu z kópii daroval Vasarelymu na osobnom stretnutí v Paríži.

Príďte sa pozrieť! Event a viac info tu.

IMG_0202IMG_0189IMG_0192 IMG_0195 IMG_0197 IMG_0193IMG_0200IMG_0187

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Prvá výstava Múzea dizajnu “Škola základ života?”, diel I.

  1. Magdalena povedal:

    Sounds really interesting!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>